Midlothian Integration Joint Board

Midlothian Council and NHS Lothian now work together as a Health and Social Care Partnership governed by the Midlothian Integration Joint Board (IJB).
20 August 2015 - onwards
Fixed
Nominated

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
SNP
Councillor Catherine Johnstone Member 23/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Derek Milligan Vice Chair 23/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Jim Muirhead Member 23/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Pauline Winchester Member 23/05/2017 - current

Appointees

NameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 16 appointees/vacancies that match search criteria
Ewan Aitken Non-voting 20/04/2017 - current
Dave Caesar Non-voting 20/08/2015 - current
Keith Chapman Non-voting 01/12/2016 - current
Aileen Currie Non-voting 18/08/2016 - current
Patsy Eccles Non-voting 20/08/2015 - current
Marlene Gill Non-voting 20/08/2015 - current
Tracey Gillies Member 15/06/2017 - current
Fiona Huffer Non-voting 16/03/2017 - current
Alex Joyce Member 20/08/2015 - current
David King Non-voting 20/08/2015 - current

Officers

NameRoleMembership Dates
Mr Allister Short Chief Officer 01/11/2017 - current
Alison White Non-voting 20/08/2015 - current
Vacancy  
Vacancy  

Substitutes

PartyNameRoleMembership Dates
SNP
Councillor Kenneth BairdSubstitute 23/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor John HackettSubstitute 23/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Janet Lay-DouglasSubstitute 23/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Margot RussellSubstitute 23/05/2017 - current
Vacancy  

Other Information