Midlothian Council

The Council comprises all 18 Midlothian Elected Members, with a Provost and Depute Provost elected from their number.
01 May 2012 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
Page 8 of 9, Displaying meetings 71 to 80 of 81 meetings found in selected date range
10 September 201911:3012:45Council Chamber PLEASE NOTE THIS IS A SPECIAL MEETING OF MIDLOTHIAN COUNCILOccurred
01 October 201911:0012:00Council ChambersOccurred
22 October 201911:3011:45Council Chamber PLEASE NOTE THIS IS A SPECIAL MEETING OF MIDLOTHIAN COUNCIL Occurred
12 November 201911:0012:00Council ChambersOccurred
17 December 201911:0012:00Council ChambersScheduled 
11 February 202011:0012:00Council ChambersScheduled 
24 March 202011:0012:00Council ChambersScheduled 
05 May 202011:0012:00Council ChambersScheduled 
23 June 202011:0012:00Council ChambersScheduled 
25 August 202011:0012:00Council ChambersScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 18 members/vacancies that match search criteria
SNP
Councillor Dianne Alexander Member 23/05/2017 - current
SNP
Councillor Kenneth Baird Member 23/05/2017 - current
SNP
Councillor Colin Cassidy Member 23/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Stephen Curran Member 23/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor John Hackett Member 23/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Andrew Hardie Member 23/05/2017 - current
SNP
Councillor Catherine Johnstone Member 22/05/2012 - current
Scottish Labour Party
Councillor Russell Imrie Member 22/05/2012 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Janet Lay-Douglas Member 23/05/2017 - current
SNP
Councillor Debbi McCall Member 23/05/2017 - current
Verona MacDonald
verona.macdonald@midlothian.gov.uk
0131 271 3161

Other Information