General Purposes Committee

The General Purposes Committee is responsible for dealing with Civic Government licences and permits, the administration of Trusts and charitable funds and Twinning.
01 May 2012 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
Page 5 of 6, Displaying meetings 41 to 50 of 57 meetings found in selected date range
28 August 201811:0013:00Council ChambersOccurred
09 October 201811:0013:00Council ChambersOccurred
20 November 201811:0013:00Council ChambersOccurred
22 January 201910:0011:00Council ChambersOccurred
02 April 201910:0011:00Council ChambersOccurred
14 May 201910:0011:00Council ChambersOccurred
27 August 201910:0011:00Council ChambersOccurred
03 September 201913:3013:45Committee Room PLEASE NOTE THIS IS A SUB-COMMITTEE OF THE GENERAL PURPOSES COMMITTEE CONVENED FOR THE CONSIDERATION AND DETERMINATION OF ONE APPLICATION AS PER A DECISION TAKEN BY THE COMMITTEE ON 28 AUGUST 2019Occurred
08 October 201910:0011:00Council ChambersOccurred
19 November 201910:0011:00Council ChambersScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 18 members/vacancies that match search criteria
SNP
Councillor Dianne Alexander Member 23/05/2017 - current
SNP
Councillor Kenneth Baird Member 23/05/2017 - current
SNP
Councillor Colin Cassidy Member 23/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Stephen Curran Member 23/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor John Hackett Member 23/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Andrew Hardie Member 23/05/2017 - current
SNP
Councillor Catherine Johnstone Member 23/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Russell Imrie Member 23/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Janet Lay-Douglas Member 23/05/2017 - current
SNP
Councillor Debbi McCall Member 23/05/2017 - current
Verona MacDonald
verona.macdonald@midlothian.gov.uk
0131 271 3161

Other Information