Performance, Review and Scrutiny Committee

The Performance Review and Scrutiny Committee is responsible for reviewing performance against policy objectives and commenting on decisions and policies and their impact.
01 May 2012 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
Page 4 of 5, Displaying meetings 31 to 40 of 44 meetings found in selected date range
05 June 201811:0013:00Council ChambersOccurred
18 September 201811:0013:00Council ChambersOccurred
30 October 201811:0013:00Council ChambersOccurred
11 December 201811:0013:00Council ChambersOccurred
19 March 201911:0012:00Council ChambersOccurred
11 June 201911:0012:00Council ChambersOccurred
17 September 201911:0012:00Council ChambersOccurred
10 December 201911:0012:00Council ChambersScheduled 
04 February 202011:0012:00Council ChambersScheduled 
17 March 202011:0012:00Council ChambersScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 13 members/vacancies that match search criteria
SNP
Councillor Dianne Alexander Member 24/05/2017 - current
SNP
Councillor Kenneth Baird Member 24/05/2017 - current
SNP
Councillor Colin Cassidy Member 24/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Andrew Hardie Member 24/05/2017 - current
SNP
Councillor Catherine Johnstone Chair 18/09/2019 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Janet Lay-Douglas Member 24/05/2017 - current
SNP
Councillor Debbi McCall Member 24/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Kieran Munro Member 24/05/2017 - current
SNP
Councillor Kelly Parry Member 18/09/2019 - current
Scottish Labour Party
Councillor Margot Russell Member 24/05/2017 - current

Other Information