Audit Committee

The Audit Committee is responsible for the promotion of best practice in the areas of risk management, financial procedures, internal controls, development of continuous improvement and review of External Audit issues. It comprises 6 Councillors and an Independent Chair. There is also an independent non-voting person who, at the invitation of the Chair, can comment on all aspects of the Committee's business in order to assist its deliberations.
01 May 2012 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
Page 5 of 6, Displaying meetings 41 to 50 of 51 meetings found in selected date range
29 January 201911:0012:30Council ChambersOccurred
12 March 201910:0011:00Council ChambersOccurred
28 May 201910:0011:00Council ChambersOccurred
24 June 201911:0013:30Council ChambersOccurred
24 September 201910:0011:00Council ChambersOccurred
03 December 201910:0011:00Council ChambersScheduled 
28 January 202010:0011:00Council ChambersScheduled 
10 March 202010:0011:00Council ChambersScheduled 
26 May 202010:0011:00Council ChambersScheduled 
25 August 202010:0011:00Council ChambersScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
SNP
Councillor Kenneth Baird Member 23/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Andrew Hardie Member 23/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Derek Milligan Member 23/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Jim Muirhead Member 23/05/2017 - current
SNP
Councillor Kelly Parry Member 23/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Peter Smaill Member 23/05/2017 - current

Appointees

NameRoleMembership Dates
Mr Peter de Vink Independent Member 26/09/2017 - current
Mr Mike Ramsay Independent Chair 29/08/2017 - current
Janet Ritchie
janet.ritchie@midlothian.gov.uk
0131 271 3158

Other Information