Cabinet

The Council's Cabinet, made up of 5 Elected Members is the principal decision-making committee of the Council. Cabinet membership also includes 3 Religious Representatives who are appointed, under statute, to be included in all matters relating to education. Currently 2 of the 3 Religious Representative positions are filled by - Mrs E. Morton (Church of Scotland); Mr V. Bourne (Catholic Church)
01 May 2012 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
Page 6 of 7, Displaying meetings 51 to 60 of 61 meetings found in selected date range
09 April 201911:0012:00Council ChambersOccurred
21 May 201911:0012:00Council ChambersOccurred
24 June 201913:0014:00Council ChambersOccurred
03 September 201911:0012:00Council ChambersOccurred
26 November 201911:0012:00Council ChambersScheduled 
21 January 202011:0012:00Council ChambersScheduled 
03 March 202011:0012:00Council ChambersScheduled 
14 April 202011:0012:00Council ChambersScheduled 
19 May 202011:0012:00Council ChambersScheduled 
08 September 202011:0012:00Council ChambersScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Scottish Labour Party
Councillor Stephen Curran Member 23/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor John Hackett Member 23/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Russell Imrie Member 23/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Derek Milligan Convener 23/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Jim Muirhead Depute Convener 23/05/2017 - current

Appointees

NameRoleMembership Dates
Victor Bourne Religious Representative 23/05/2017 - current
Mrs Elizabeth Morton Religious Representative 12/12/2018 - current
Vacancy  

Other Information