Planning Committee

The Planning Committee is responsible for deciding on planning applications, stopping up orders, tree preservation orders and other related issues.
22 May 2012 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
Page 6 of 6, Displaying meetings 51 to 59 of 59 meetings found in selected date range
08 October 201913:0014:00Council ChambersOccurred
19 November 201913:0014:00Council ChambersScheduled 
14 January 202013:0014:00Council ChambersScheduled 
25 February 202013:0014:00Council ChambersScheduled 
07 April 202013:0014:00Council ChambersScheduled 
12 May 202013:0014:00Council ChambersScheduled 
16 June 202013:0014:00Council ChambersScheduled 
01 September 202013:0014:00Council ChambersScheduled 
13 October 202013:0014:00Council ChambersScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 18 members/vacancies that match search criteria
SNP
Councillor Dianne Alexander Member 23/05/2017 - current
SNP
Councillor Kenneth Baird Member 23/05/2017 - current
SNP
Councillor Colin Cassidy Member 23/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Stephen Curran Member 23/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor John Hackett Member 23/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Andrew Hardie Member 23/05/2017 - current
SNP
Councillor Catherine Johnstone Member 23/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Russell Imrie Chair 23/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Janet Lay-Douglas Member 23/05/2017 - current
SNP
Councillor Debbi McCall Member 23/05/2017 - current
Mike Broadway
mike.broadway@midlothian.gov.uk
0131 271 3160

Other Information