Standards Committee

The Standards Committee is responsible for dealing with matters relating to conduct and ethical standards.
30 November 2015 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
03 December 201515:00TBCCommittee RoomOccurred
17 January 201811:0012:30Committee RoomOccurred

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
SNP
Councillor Dianne Alexander Member 23/05/2017 - current
SNP
Councillor Colin Cassidy Member 23/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Derek Milligan Member 23/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Jim Muirhead Member 23/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Peter Smaill Member 23/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Pauline Winchester Member 23/05/2017 - current

Appointees

NameRoleMembership Dates
Les McEwan Independent Chair 29/08/2017 - current
Verona MacDonald
verona.macdonald@midlothian.gov.uk
0131 271 3161

Other Information