Midlothian Licensing Board

The Licensing Board comprises 10 elected Members appointed to serve on the Board by the Council. The Licensing Board deals with applications relating to licences for alcohol and gambling.
22 December 2015 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
Page 3 of 4, Displaying meetings 21 to 30 of 31 meetings found in selected date range
13 September 201811:0013:00Council ChambersOccurred
23 October 201811:0012:00Council ChambersOccurred
15 November 201811:0013:00Council ChambersOccurred
20 December 201811:0013:00Council ChambersOccurred
21 February 201911:0012:00Council ChambersOccurred
21 March 201914:0015:30Council ChambersOccurred
16 May 201911:0012:00Council ChambersOccurred
20 June 201914:0015:30Council ChambersOccurred
12 September 201911:0012:00Council ChambersScheduled
21 November 201911:0012:00Council ChambersScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
SNP
Councillor Dianne Alexander Member 23/05/2017 - current
SNP
Councillor Kenneth Baird Member 23/05/2017 - current
SNP
Councillor Colin Cassidy Member 23/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Russell Imrie Member 23/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Janet Lay-Douglas Member 23/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Derek Milligan Member 23/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Kieran Munro Member 13/02/2018 - current
Scottish Labour Party
Councillor Margot Russell Member 23/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Peter Smaill Member 23/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Pauline Winchester Member 23/05/2017 - current
Alan Turpie
alan.turpie@midlothian.gov.uk
0131 271 3667

Other Information